Anasayfa / Anne Bebek / Göğüs Uçlarım Emzirirken Yara Oldu Ne Yapmalıyım?

Göğüs Uçlarım Emzirirken Yara Oldu Ne Yapmalıyım?

Yeni anne olan kadınların belkide en çok sorun yaşadıkları durunlardan biriside göğüs uçlarındaki yaralardır. Durum o kadar can yakıcı hale gelir ki anne bebeğini dahi emzirmek istemez. Bu durumda neler yapılmalı nasıl bir yöntem uygulanmalıdır diye düşünüyorsanız bugün sizlere emzirirken göğüs uçlarındaki yara nasıl geçer haķkında bilgiler sunacağız.

Göğüs Uçları Neden Yara Olur?

Emzirmeye başlayan hemen hemen bütün annelerin başlarına gelen meme ucu yaraları; yeni emmeye başlayan bebeklerin meme uçlarını çekiştirmeye başlaması ile meydana gelir. Yani bebek memeyi vakumlama gibi çekeceği için hassas olan olan göğüs uçları çatlayıp anneye acı hissetirecektir. Tabi ki bu durum bütün annelerde yaşanmaz ve bazı anneler bu sıkıntı ile uğraşırken bazı annelerde bu durum hiç yaşanmaz. Özellikle ikinci doğumlardan sonra bu acı çok daha hafif hale geleceği için göğüs uçlarındaki yaralara aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Soğan Sürün

Soğanın kokusu kötü olabilir fakat soğan suyu antibakteriyel özelliği sayesinde emzirme sonrası göğüs uçlarının hızlı şekilde toparlanmasını sağlar. Dilerseniz emzirme sonrası yarım soğanı göğüs uçlarına masaj yaparak sürün. Emzirme öncesi göğüs uçlarını bol su ile yıkayarak bebeğinizi emzirebilirsiniz.

Buzdolabı Poşeti Yapıştırın

Göğüs ucunu nemli kompresler hazırlayın ve göğüs ucuna bu kompresleri kullanmaya özem gösterin. Bunun için buzdolabı poşetlerinden koparıp emzirme sonrası göğüs uçlarınıza yapıştırın ve bu şekilde devam edin. Göğüs uçları nemli kalacağı için emzirme esnasında herhangi bir acıma olmayacaktır. Ayrıca emzirmeden sonraki ağrıyı almaya yardımcı olacaktır.

Kendi Sütünüzü Kullanın

Her emzirme sonrasında göğüs uçlarında kalan sütü göğüs uçlarına masaj yaparak sürün ve nemli kalmasına özen gösterin. Bu şekilde anne sütünün iyileştirme gücünden yararlanarak yaralarınızı tedavi edebilirsiniz.

Zeytinyağı İle Masaj Yapın

Emzirme sonrası göğüs uçlarınıza doğal zeytinyağı ile masaj yaparak göğüs uçlarındaki yaraları iyilestirebilirsiniz. Zeytinyağın cilt üzerinde yenileme özelliği olduğu için kısa sürede yara ve çatlaklar iyileşecektir.

Ayva Çekirdeklerini Jel Olarak Kullanın

Ayva çekirdekleri ile yapılan jel göğüs uçlarındaki yaraları çabuk ve hızlı şekilde iyileştirmektedir. Bunun için 7 adet ayva çekirdeğini yarım bardak su ile 2 gün boyunca oda sıcaklığında bekletin. Jel kıvamı almış olan ayva çekirdeği jelini yara olan göğüs uçlarına uygulayın.

Karbonatlı Su İle Göğüslerinizi Silin

Karbonatlı su bebeğinizin pamukçuk olmasınıda engelleyeceği için rahatlıkla kullanabileceğiniz maddelerden birisi oluyor. Emzirme sonrası göğüs uçlarındaki yaralı bölgeye karbonatlı su yaparak bu su ile yıkayın. Emzirme esnasında tekrar yıkamanıza gerek yoktur.

Doktorunuzun Önerdiği Kremi Sürün

Göğüs uçlarındaki yaralara genelde
lansinoh, papilla, purelan ve bepanten gibi kremleri kullanılmaktadır. Fakat her kremin kullanım şekli farklı olduğu için mutlaka doktorunuz kontrolünde kullanmaya özen gösterin aksi halde bebeğinize zarar verebilirisiniz. Sonuçta bu ürünler kimyasal içerikliği olacağı için bebeğinize zarar verebilir.

About guzelliginsirri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir