Bal Limon Maskesi Ne İşe Yarar?

Bal ve limon ikilisi saç bakımından cilt bakımına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Öyle ki son dönemlerde yine eski popülerliğine kavuşan bal limon maskesi gündeme gelmiş durumda. Bal ve limon günümüze kadar gelen güzellik amacı ile kullanılabilen besinlerden olduğundan dolayı bugünki yazımızda bal limon maskesi ne işe yarar ne için kullanılır bu konularda bilgiler sunacağız.

Bal Limon Maskesi Ne İşe Yarar?

Bu iki besin antibakteriyel, anti-inflamatuar, anti-oksidan ve antiviral olduğu için cilt yüzeyindeki kusurları gidererek cilde ipeksi görünüm kazandırır. İşte bu ikilinin mucizevi etkileri şunlardır.

 1. İyi bir temizleyici olan maske sivilceleri kurutmada etkilidir.
 2. Cilt yüzeyinde bulunan akneleri yok eder.
  Büyük gözenekleri küçültür ve miniminize eder.
 3. Ciltde oluşan kızarıkları azaltır ve cildi pürüzsüzleştirir.
 4. Ciltte oluşan istenmeyen cilt kuruluğunu engeller.
 5. İyi bir nemlemdirici olan maske cildi aydınlatır.
 6. Güneş ışınlarına bağlı oluşan lekeleri yok eder.
 7. Cilt tonunu dengeler ve güzellik katar
 8. Antiseptik olan bal ve limon cilt yüzeyindeki yaralara iyi gelir.

Bal Limon Maskesi Tarifi

 • 2 tatlı kaşığı bal
 • Yarım limon

Yapılışı

2 tatlı kaşığı bal ile yarım limonu alın bir kabın içinde güzelce karıştırın. Cildinize uygulayın 20 dakika boyunca bu şekilde bekleyin. Ardından bol su ile yıkayarak temizleyin. Bu maskeyi sabah akşam uygulayarak cildinizdeki büyük gözenekleri küçültebilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra uygun nemlendiriciyi sürerek tarifi sonlandırabilirsiniz.

Cilt Arındırıcı Peeling Bal Limon

Peeling yapmanın amacı; cildi ölü hücrelerden arındırmak içindir. Bu yüzden belli aralıklarla cildinize peeling yaparak cildinizi kirlerden ve ölü hücrelerden arındırmış olacaksınız. Çünkü ciltte ölü hücre biriktiğinde siyah nokta veya sivilce gibi istenmeyen cilt sorunlarına neden olur. Limon ve bal peeling için etkili besinlerden olduğu için güçlü bir astringent olan limon ile cildinizi arındırabilirsiniz. Limon ve bal ile güzel bir peeling maskesi hazırlamak istiyorsanız bunun için;

 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • Yarım tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker

Bal Limon Peeling Maskesi Yapılışı

Bu üç malzemeyi karıştırın cildinize dairesel hareketlerle uygulayın. Biraz bekletin yani 3 dakika kadar sonra bol su ile durulayın. Haftada iki kere uygulayın ve cildinizin ipeksi görüntüsüne şaşırın.

Bal İle Nemlendirici Maske Tarifi

Her ne kadar ülkemizde bal sadece kahvaltılarda tüketilmek için sofralarda bulunuyor olsa da aslında bal cilt için çok faydalı besinler arasında yer alır. Özellikle nemlendirici etkisi ile cilde derinlemesine nem kazandıran balı aşağıdaki tarife uygun şekilde kullanarak etkilerini görebilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 2 çorba kasığı sıcak su

Hazırlanışı

Balı bir bardağın içine alarak sıcak suda eritin. Erimiş ve akışkan halde olan bali cikdinize sürün yaklaşık 20 dakika kadar bekleyin ve ardından bol su ile temizleyin. Bu maskeyi ihtiyaç duydukça haftada iki kere uygulayabilirsiniz. Doğal olduğu için cildinize zarar vermez.

About guzelliginsirri

Ayrıca Kontrol Et!

Bebak Acı Badem Sütü Nasıl Kullanılır?

Uzun yıllardır hayatımızda olan fakat son dönemlerde değerini biraz daha fazla anlamış olduğumuz mucizevi ürünlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir