Temizlik sağlığın temelidir…

Ağız ve Diş Temizliği; Ağız ve diş sağlığı düzgün konuşmak, sağlıklı beslenmek, güzel bir gülüşe ve temiz bir nefese sahip olmak için önemlidir. Aynı zamanda ağız sağlığının bozulması sindirim sisteminde, kalp, beyin, böbrekler ve eklemlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Ağız vücuda açılan bir kapı gibidir.

Ağız ve diş temizliğimizi nasıl yapacağımıza gelirsek. Florür içeren bir diş macun seçmeliyiz. Orta sertlikde bir diş fırçası kullanmalıyız. Fırçamız kuru olmalı ve dişlerimizin tüm yüzeylerini dairesel hareketlerle çok bastırmadan fırçalamalıyız. Fırçanın ulaşamadığı ara yüzeyleri diş ipiyle tek tek temizlemeliyiz. Sonrasında diş fırçamız ile dilimizi ve damağımızı nazikçe fırçalayıp, son olarakda ağız gargarasıyla temizliği bitirmeliyiz. Günde en az iki defa dişlerimizi fırçalamak ağız ve diş sağlığımız açısından önemlidir.

 

El ve Tırnak Temizliği; Çevremizle doğrudan temas halinde olan organımız ellerimizdir. Gün boyunca birçok nesneye dokunuruz. El temizliğimize dikkat etmezsek dokunduğumuz yerlerdeki mikropların vücudumuza girmesine neden oluruz. Ellerimizi sabunla güzelce köpürtüp bol su ile durulamalıyız. Ellerimizi yıkarken tırnak aralarımızıda güzelce temizlemeliyiz. Dışarıdan geldiğimizde, yemeklerden önce ve sonra tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.

 

Yüz Temizliği; Bazılarımız doğuştan güzel bir cilde sahip olarak doğar.Bazılarımız ise akne, kuruluk,çatlaklar, kırışıklıklar ile mücadele eder. Temiz ışıl ışıl ve yumuşak bir cilde sahip olmak için cilt temizliğimizi ihmal etmemeliyiz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa cildimizi temizlemeliyiz.Birinci adım olarak cilt tipimize uygun bir temizleme ürünüyle yüzümüzü güzelce yıkamalıyız. İkinci adım olarak cilt tipimize uygun bir tonik ile yüzümüzü toniklemeliyiz. Ve üçüncü adım olarak yüzümüzü nemlendirmeliyiz. Şunu unutmayalım ki cilt tipimiz ne olursa olsun nemlendiriciye ihtıyacı vardır.

 

Saç Temizliği; Çevremizdeki toz, duman, is gibi nedenlerle saçlarımız kirlenir. Haftada en az 3-4 defa saçlarımızı uygun şampuanlarla yıkamalıyız.Ayrıca saçlarımızı günlük olarak taramalıyız.

 

Ayak Temizliği; Ayaklarımız bütün gün çorap ve ayakkabıların içinde hava almadan kalır. Havasızlık nedeniyle terleyen ayaklarımızda bakteri ve mantar olabilir. Buda ayaklarımızda kötü kokuya ve hastalıklara neden olur. Bu nedenle her akşam ayaklarımızı yıkamalıyız ve güzel bir şekilde kurumalıyız.

 

Genital Bölge Temizliği; Genital bölgemizin temizliğine dikkat etmeliyiz aksi takdirde genital bölgemizde enfeksiyonlar meydana gelebilir. Belli aralıklarla kendimiz için uygun olan yöntemlerle bu bölgedeki kılları temizlemeliyiz. Günlük temizlikde genital bölgemizi su ile temizlemeliyiz ve güzelce kurulamalıyız. Regl dönemlerimizde pedimizi 3-4 saat ara ile değiştirmeliyiz.

 

 

 

 

Yazar: yonetici