Sağlıklı Beslen…

Dünya nüfusunun önemli bir bölümü, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu oluşan hastalıklarla mücadele ediyor. Öte yandan, aşırı ve dengesiz beslenme sonucu oluşan obezite (aşırı şişmanlık)  birçok insan için önemli bir sağlık sorunu olmayı sürdürüyor.

Çocuk ve gençlerin sahip olduğu yanlış beslenme alışkanlıkları, önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirmekte. Çocukluk dönemindeki bu hatalı beslenme uygulamaları; yüksek tansiyon, kalp ve obezite gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturuyor.

Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalı, öğün atlanılmamalıdır.

Her besin vücudumuz için faydalıdır. Mesele tüketim sıklığı ve miktarını doğru ayarlayabilmekdir. Günlük enerji alımınızdaki fazlalık hangi grup yiyecekten olursa olsun, vücut ihtiyacı olanı kullanır kalanını ise yağ olarak depolar.

Mümkün olduğu kadar çok çeşitli beslenmeye özen gösterin. Her gün beslenme planınız içerisinde tüm besin gruplarına (süt, et, sebze-meyve, tahıl) yer vermeye çalışın. Bu besinlerin hepsini bir öğünde tüketemeseniz de gün içerisinde farklı öğünlerde almaya çalışın. Yemeklerinizi haşlama, fırında pişirme veya ızgarada pişirme yöntemleriyle pişirirseniz yemeğe eklenecek yağıda azaltmış olursunuz. Gıdalardan aldığımız günlük tuz miktarı bir tatlı kaşığı geçmemelidir. Bu miktara yemeklerden, ekmekten, içeceklerden aldığımız tuz miktarı dahildir.Beslenmenizdeki yağ tüketimini azaltın.

Bol su için. Metabolizmanın devamı ve vücuttan zehirli atık maddelerin atılması için su önemlidir. Yeterince su içilmediği zaman kalsiyum gibi bazı mineraller , böbreklerde çökerek , böbrek taşına neden olabilir. Bunun için günde 2-2,5 litre su içilmelidir.Her yemek yediğinizde midenin 1/3’ünü boş bırakın. Tam olarak dolu mide sağlığımızın zaman içinde bozulmasına ,erken yaşlanmaya neden olur.

Yeterli ve dengeli beslen, sağlıklı ve uzun yaşa.

 

Yazar: yonetici