Modern Çağın Hastalığı Depresyon…

İnsanlar ara sıra kendilerini mutsuz, üzüntülü, çaresiz ve umutsuz hissederler. Sevilen birinin kaybedilmesi, evlilikte veya yakın ilişkilerde yaşanan sorunlar, işyerinde yaşanan stres ve kaygılar, başarısız olma, önemli yaşam değişiklikleri, karşılaşılan zorluklarla baş edememe yoğun üzüntüye neden olabilir. Hayatta bir mücadeledir ve birçok üzücü olaylarla karşılaşılması normaldir. Ancak kişide beklenmedik bir anda ve nedensiz ortaya çıkan mutsuzluğun, çökkünlüğün uzun sürmesi ve yaşamı olumsuz etkilemesi depresyon olarak tanımlanır.

Gelip geçici ve tedavi edilebilir bir rahatsızlık olmasına rağmen bu rahatsızlığı yaşayanların yaklaşık üçte ikisinin sorununun farkında olmadığı  bir gerçektir.Herkesin yaşamında üzücü ve sıkıntıya sokan olaylar olur. Ancak herkes aynı biçimde tepki veremez.

 

Depresyonun Belirtilerini Şu Şekilde Sıralayabiliriz:

  • Kendini işe yaramaz, değeri olmayan biri olarak görmek, ölmeyi düşünmek
  • Vücudun işlevlerinin azalması, cinsel isteksizlik, yorgunluk hisleri
  • Geçmişi ve geleceği düşündüğünde karamsar olmak, yaptıklarından kendini sorumlu tutmak
  • İntihar etmeyi düşünmek ve planlamak
  • Önceden yapılan işlerden ve aktivitelerden zevk almamak
  • Gençlerde duygu değişiklikleri görülmesi, çabuk sinirlenmek
  • Her gün sürekli kendini üzgün hissetmek, çökkünlük hali
  • Uyku bozukluğu (uykuya dalamama, uykuyu sürdürme güçlüğü, sabah erken uyanma veya fazla uyuma şeklinde olabilir)
  • Bir işe motive olamamak, dikkatin çabuk dağılması, huzursuzluk

Depresyon Tedavisi

Antidepresan ilaçlar depresyon tedavisinde ilk akla gelen seçenektir. Ancak etkili ilaçlar olmasına rağmen her zaman herkeste tam anlamıyla etkili olmayabilirler. Mutlaka hekim kontrolünde alınmalıdır.

Psikoterapi depresyona neden olan olumsuz düşünce ve davranışları tanımayı ve olumlularla yer değiştirmeyi amaçlar. Depresyonu tetikleyen altta yatan kaygının, sorunun nedenini çözümlemeye ve kişiyi sorunlarıyla baş edebilme de güçlü hale getirmeye yöneliktir.

Depresyonla Baş Etmek İçin

Asla kendinizi suçlamayın, ayıplamayın. Depresyon bir seçim değil başınıza gelen beklenmedik bir durumdur. İlaç tedavisi alıyorsanız ilaçlarınızı düzenli kullanın. Psikoterapi görüyorsanız düzenli seanslarınıza devam edin, terapistinize güvenin. Kendinize zaman tanıyın. Eskisi gibi olmanız biraz zaman alacaktır. Bu süreçte yılmayın, pes etmeyin. Üstesinden gelemeyeceğiniz hedeflere yönelmek yerine kolay halledebileceğiniz, az şeyler yapın. Büyük sorumluluklar almayın. Sizi mutlu eden etkinliklere katılın. Spor yapın. Spor yapmak endorfin hormonunun artmasını sağlayarak sizi iyi hissettirecektir. Sağlıklı ve düzenli beslenin. Hem beynin hemde vücudun etkin çalışması için sağlıklı beslenme şarttır. Uyku düzenine dikkat edin.

Asla pişman olmayın! Eğer sonucu iyiyse, mükemmel. Sonucu kötüyse, bu bir tecrübedir.” Victoria Holt

 

Yazar: yonetici