Makyajın Temel Kuralları…

Ten Makyajı

Makyaj yapın ya da yapmayın cilt bakımınıza çok önem  verin. Zaten çok bakımlı bir cildiniz varsa cilt makyajına gerek bile duymayabilirsiniz. Makyaja başlamadan önce mutlaka yüzünüzü cilt tipinize uygun bir temizleyici ile temizleyip nemlendirin.

Nemlendiriciyi sürdükten sonra cildinizin emmesi için, fondöten sürmeden önce en az 30 dakika beklemeniz lazım. Nemlendiriciyi sürer sürmez fondötene geçerseniz, nemlendiricinin yağlı hissi fondötenin akmasına yani cildinizin makyajı kusmasına neden olur.

Kullandığınız makyaj fırçalarının temiz olması, makyajın güzel görünmesi için çok önemli.  Fırçalarınızın haftalık ve günlük bakımlarını lütfen ihmal etmeyin.

 

Fondöten ve Kapatıcı Seçimi

Fondöten ve Kapatıcı alırken cildinize makyaj yapmadan temiz ve nemli bir şekilde gitmenizde fayda var. Cilt ürünleriniz mutlaka ten renginizle birebir aynı renk olmalıdır.Cilt tipinize uygun fondöten ve kapatıcı seçmenizde son derece önemli. Doğru fondöten ve kapatıcı seçtiğiniz taktirde cildiniz doğal ve sağlıklı görünecektir ve ürünün kalıcılığı artacaktır.

 

Göz Makyajı ile Dudak Makyajı

Kimi zaman göz makyajınıza kimi zaman ise dudak makyajınıza dikkat çekmek isteyebilirsiniz. Her ikisine de yoğun renklerde makyaj yaparsanız büyük hataya düşersiniz.  Dudağınızda koyu renk bir ruj kullanıyorsanız gözlerinizi çok doğal tutmalısınız. Toprak tonları ya da sadece bir eyeliner hatta sadece bir rimel bile çoğu zaman yeterlidir. Aynı şekilde gözlerinizde koyu renk ya da çok parıltılı makyajlar yapacaksanız  dudaklarınızı nude, hafif şeftali ya da uçuk pembelerle boyayın. Bu ikisi arasındaki denge çok önemli.

 

Doğru Rimel Kullanımı

Rimelinizin kalitesi kadar nasıl kullanıldığı da çok önemli.Kiprik diplerinizden başlayarak hafif zigzag hareketlerle  rimeli kipriklerinize sürün. Rimel sürerken kaşlarınızı yukarı kaldırarak göz kapağınızın gergin olmasına özen gösterin. Böylece olduğundan daha uzun ve dolgun görünen kirpiklere sahip olabilirsiniz.

 

Doğru Allık Kullanımı

Yanakları içine çek ve öne çıkan elmacık kemiklerinin üzerine allık sür . Genelde şeftali ve pembe allıklar her cilt tonuyla uyumludur. Allığı elmacık kemiklerinizden şakaklara doğru sürmelisiniz. Böylece elmacık kemikleriniz daha da belirgin olacaktır.

 

Makyaj Sırası

Cildinizi nemlendirip dinlendirdikten sonra öncelikle göz makyajınızdan başlayın. Geriye sadece rimel kalabilir. Daha sonra cilt makyajınıza geçin ve en son rimelinizi sürün. Fakat ağırlık dudak makyajınızda ise nemlendirici, fondöten, kapatıcı, göz, allık ve ruj sırasını izleyebilirsiniz.

Yazar: yonetici