Magnezyum…

Magnezyumun Faydaları…

Vücutta bulunan temel minerallerden biri olan magnezyum, vücutta olan metabolik işlevlerin çoğunluğunda gerekli bir bileşendir. Sağlıklı bir yetişkinin bedeninde 20-28 gram magnezyum bulunmalıdır. Kemiklerin içindeki magnezyum bu oranın % 60 ını oluştururken, kalan miktar doku ve organların içinde olur. Kalp ve beyinde yoğun miktarda magnezyum bulunmaktadır.

Astımı önlemeye yardımcı olmaktadır. Kronik astımdan muzdarip hastalar magnezyum takviyelerinin yardımı ile nefesi normalize etmek mümkün olabilmektedir. Magnezyum, bronşiyal kasları rahatlatmakta ve nefes darlığının düzenlenmesinde etkilidir.

Kemik sağlığını destekler. Magnezyum doğrudan kemik yoğunluğu ile ilgilidir. Vücutta magnezyum mineralinin eksikliği osteoporoz hastalığının nedeni olabilmektedir. Bu nedenle sağlıklı kemikler için magnezyum vazgeçilmezdir.

Kardiyovasküler sağlığa iyi gelir. Magnezyumun en önemli avantajlarından biri, koroner kalp hastalığı riskini düşürme ile bağlantılı olmasıdır. Yapılan araştırmalarda, yeterli magnezyum alımının felç riskini azaltabileceği ileri sürülmüştür.

Kan basıncı düzeylerine etki eder. Magnezyum doğal kan basıncının düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Diyabete iyi gelir. Yapılan çalışmalar, magnezyum eksikliği olan bireylerde tip-2 diyabet ve ciddi diyabetik retinopatinin gelişme riski olduğunu göstermektedir. Şiddetli baş ağrılarını (migren) önler.

Depresyonu önler. Magnezyum beyin ve nöronların biyokimyası ile bağlantılıdır. Yapılan çeşitli araştırmalar, magnezyum takviyeleri ile depresyon tedavisini daha etkili hale getirmenin mümkün olduğunu göstermiştir.

PMS belirtilerini azaltır. Yapılan çalışmalara göre, magnezyum takviyelerinin premenstrüel sendrom (PMS) belirtilerinin bazılarını hafifletmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Uykusuzluğa iyi gelir.

Kas ve eklem ağrılarını rahatlatır. Magnezyum eksikliği kaslarda ağrı ve gerginliği artırmaktadır. Uygun miktarlarda magnezyum tüketimi ise kasların rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Cilt sağlığını destekler.

Beyin fonksiyonlarını geliştirir.

Kalp sağlığını destekler.

Vücudu temizler.

Kanser riskini azaltır.

Sindirim problemlerine iyi gelir. Eğer irritabl bağırsak sendromu (IBS) veya kabızlıktan muzdarip iseniz yardım için magnezyuma başvurabilirsiniz.

Diş sağlığını destekler.

Hamilelikte faydalıdır. Magnezyum bebeğin büyümesi ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek için esastır.

Mesane kontrolüne yardımcı olur.

 

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Halsizlik, baş dönmesi, kas krampları, kas zayıflığı. Uzun süre devam eden şiddetli magnezyum eksikliği ise kalsiyum, potasyum seviyelerinin düşmesine yol açar ve fazla sodyumun vücuttan atılmasını önler.

Buna bağlı olarak kas spazmları (kas seğirmesi), düzensiz kalp çarpıntısı, bulantı, kusma, iştahsızlık gibi belirtiler görülebilir. Magnezyum seviyesi düzenlenmezse ve eksiklik şiddetlenmeye devam ederse kişi halüsinasyonlar görmeye başlayabilir veya kalp yetmezliği gibi hayati risk yaratabilecek sorunlar yaşanabilir.

Magnezyum minerali gıdalar yoluyla alınan karbonhidratın işlenmesinde önemli bir rol oynadığı için uzun süre magnezyum bakımından yetersiz beslenmenin sonucunda insülin direnci artabilir.

Yapılan araştırmalar magnezyum eksikliğinin organlara ve tüm dokulara kan yoluyla oksijen taşınmasında kullanılan kırmızı kan hücrelerinin kırılganlaşmasına ve kırmızı kan hücresi seviyesinin düşmesine yol açtığını ortaya koymaktadır.

Dokulara yeterince oksijen taşınmadığında ilk olarak enerji eksikliğine bağlı halsizlik yaşanır. Bu durum uzun süre devam ederse organ fonksiyonlarında sorunlar görülebilir.

 

Magnezyum İçeren Besinler

Badem, ceviz, fındık, fıstık, kaju gibi sert kabuklu yemişler, kabak çekirdeği, kurubaklagiller (mercimek, nohut, kuru fasulye ve tüm fasulye türleri), tam tahıllar, buğday kepeği, koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, nane, pazı, roka, pancar yaprakları gibi), muz, çilek, ahududu, karpuz, kavun, hurma, incir, kabuklu fırın patates, çikolata ve kakao doğal magnezyum kaynaklarıdır.

Birçok ot, baharat ve yosunlar da magnezyum içerir; Agar yosunu, kişniş, dereotu, kereviz tohumu, adaçayı, kurutulmuş hardal, fesleğen, kakao tozu, rezene tohumu, kekik, kimyon tohumu, tarhun, mercanköşk, haşhaş tohumu da magnezyum bakımından zengindir.

Yazar: yonetici