Lavanta ile Güzelleşin…

Lavanta bitkisi, ballıbabagiller familyasından Lavandula cinsini oluşturan Akdeniz kökenli bitki türlerinin ortak adına Lavanta denir. Atlas Okyanusu adalarından Akdeniz  ülkelerine ve Hindistana kadar uzanan geniş bir alanda yetişmektedir. Lavanta çalı görünümlü, toplu başak biçiminde mavi, morumsu ya da kırmızı çiçekler açan bitkilerdir.

Kurutularak dolaplara konan çiçekleri giysileri böceklerden korur. Batı Anadolunun makiliklerinde yetişen karabaş otu olarak adlandırılan lavanta çiçeklerinden tıbbi fayda sağlanır.  Ayrıca tohumlarından çıkan lavanta suyu iyi bir cilt bakım toniğidir. Lavantadan rahatlatıcı, ferahlatıcı, uyarıcı etkisi ve hoş kokusu cilde tazelik ve canlılık veren, vücut kokularının giderilmesine yardımcı olan lavanta sabunu elde edilir.

 Lavanta suyu uzak doğu ve Avrupalı kadınların bakımlarda kullandıkları suların başında gelmektedir. Lavanta özellikle ABD ve Fransız kadınları tarafından yapılan bakımlarda özel yer almaktadır. Naturel bakım kürleri içerisinde yer alan lavanta kürü için lavanta suyu vazgeçilmezdir.

Lavanta kürü için kullanımı yanında saf olarak cilt toniği olarak kullanılabilir. Geleneksel olarak özellikle sivilcelere karşı cilt toniği olarak kullanılır, sivilceler için lavanta kürü yüzyıllardır kullanılır.

Lavanta suyunu dilerseniz güvenilir bir markadan satın alabilir, dilersenizde evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.
Lavanta Suyu Yapılışı; 1 bardak içme suyunu kaynatın. Ocağı kapatın ve 2 yemek kaşığı lavanta atıp kabın kapağını kapatın. 10-15 dk demlemeye bırakın. Lavanta suyunu süzerek bir şişeye boşaltın. Lavanta suyunu buzdolabında saklayın.
Dilerseniz sprey bir şişeye koyup cildinize sabah akşam sprey olarak uygulayın. Dilerseniz bir pamuğa döküp cildinizi lavanta suyu ile tonikleyin.

 

 

Yazar: yonetici