Güzelleştiren Besinler…

Doğru beslenerek ve yeterli miktarda su tüketerek erken yaşlanma ve kırışıklıklarla mücadele etmek mümkün. Dışarıdan uygulanan bakımların yanı sıra doğru beslenerek cilt için gerekli olan vitamin ve minarelleri besinlerden alabilirsiniz.

Ispanak: Folik asit deposudur. DNA yı onararak cildin genç kalmasını sağlar. Cildin nem dengesini korur. Kırışmasını önler. Hafta 2 defa tüketmekte fayda var.

Domates: Tam bir likopen deposudur. Pişirilerek tüketildiğinde içerisindeki likopen artar.

Yeşilçay: Günde 2 fincan yeşil çay cilt kanserini önler ve güneşten dolayı ciltte meydana gelen hasarı onarır. Birçok bakım kremi ve cilt maskelerinin içinde kullanılan yeşilçay cildin yenilenme sürecinde önemli bir etkiye sahiptir.

Balık: Omega 3 ve selenyum bakımından zengindir. Antioksidan etkisi sayesinde serbest radikallerin hücrelere vereceği zararın önüne geçiyor. Cildin elastikiyetine yardımcı oluyor. Hafta da 2 kez tüketmekte fayda var.

Badem: E vitamini içerir. Bu sayede elastin liflerini güçlendirerek serbest radikallere karşı koruma sağlar. Hergün 8-10 tane tüketmekte fayda var.

Narenciyeler: Yaşlanma ile birlikte cilt elastikeyitini kaybediyor. Kolejen üretimi azalıyor. C vitamini deposu olan narenciyeler kolejen yapımını artırarak cildin sıkılaşmasına yardımcı oluyor.

Ananas: Bromelin içeren ananas kolejeni yenileyerek cildin kırışmasının önüne geçiyor.

Havuç: A vitamini deposu olan havuç cilt kanserinden koruyor. Cilt yüzeyinin  PH dengesini koruyor.

 

 

 

 

 

Yazar: yonetici