Evliliğin En Kritik Yılları…

Evliliğiniz her zaman ilk günlerin heyecanı ile devam etmeyecek. Genellikle evliliğin ilk günleri ile ilerleyen yılları arasındaki en büyük fark, duygusal paylaşımların azalması ve eşlerin birbirine karşı davranışlarının değişmesidir. İlk günlerde sevgi dolu sözler ve davranışlar daha fazladır. Ufak sorunlara çiftlerin tahammülleri vardır. Zaman geçtikçe evlilik sıradan bir hal alır.

Uzun yıllar birlikte olmuş ve sonra evlenmiş insanlar için bile evliliğin ilk yılı, en tehlikeli dönem. İlişki tamamen iki kişilik olduğunda sadece iki kişinin ilişkiye yönelik beklentilerini içerir. Evlilik olduğunda, ilişki kurum haline dönüşür. Kadın ve erkeğin ailelerinin beklentileri de ortaya çıkar. Beklentiler arttıkça, aile çatışmaları, farklı kültürler derken evli çiftin hayatı kabusa dönmeye başlar ve ilk çatırtılar başlar. Gençler evlenirken ailesiyle değil birey ile evlendiğini düşünür. Fakat kesinlikle böyle değildir. Evleneceğiniz kişinin ailesi de önemlidir. Evliliğinizin mutlu bir şekilde sürmesi için. Başka bir ailenin örf ve adetlerine uyum sağlamak bazen insanı zorlayabilir. Bu da çiftlerin arasında büyük sorunlara yol açabilir. Bazen de maddi sorunlar eşler arasında sorunlara neden olabilir.

Sosyal yaşantı, aile ve arkadaşlarla ilişkiler, cinsel yaşantı, maddi konular, iş yaşantısı, ev işleri, evin düzeni, rol paylaşım, vs gibi düzenlemelerin yapıldığı dönemde eşler arasında tartışma ve sorunlar çıkar. İki farklı insanın aynı evi paylaşması mutlaka uyum sağlanana kadar sorunlara yol açabilir. Önemli olan bunun üstesinden gelebilmektir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki her evliliğin yüzde 40’ı boşanma ile sonuçlanıyor. Boşanmaların büyük bir bölümü evliliğin ilk 5 yılında oluyor.

 

Yazar: yonetici