B12 Vitamini…

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri:

Kendinizi sürekli yorgun ve halsiz hissediyorsanız, mevsime uygun kıyafetler giymenize rağmen üşüyorsanız, iştahsızlık ya da saç dökülmeniz varsa bu durum, B12 vitamin eksikliğine bağlı kansızlık sorununa işaret ediyor olabilir.

 

Çabuk yorulma, çalışma kapasitesinde düşüklük, baş dönmesi, üşüme hissi, iştahsızlık, saç dökülmesi, çarpıntı ve konsantrasyon bozukluğu kansızlık belirtileridir. Kansızlık hamilelerde erken doğum, bebeğin düşük kilolu doğması ve ölü doğumlara sebebiyet verebilir. Çocuklarda büyümede gerilik, sık hastalanma, dikkat dağılması, öğrenme ve algılama fonksiyonlarında azalma görülebilir.

Vitamin B12 alyuvarların kemik iliğinden üretilmesi için gereklidir. B12 vitamininin yeterli miktarda olmaması halinde kansızlık oluşur.

Besinlerle alınan B 12 vitamini emiliminin olabilmesi için mide, pankreas ve ince bağırsağın fonksiyonlarının normal olması gerekir. Bunlardan birindeki bozukluk B12 vitamininin eksikliğine yol açar. B12 vitamin eksikliği  ciddi zihinsel sorunlara neden olur. El ve ayaklarda uyuşma, zihinsel fonksiyonlarda azalma, unutkanlık, çarpıntı, ciltte sararma, dilde şişme, ağrı ve hassaslaşma gibi belirtiler görülür.

Bu belirtileri olanların bir sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tahlileri yaptırması gerekir.

 

B12 Vitamini İçeren Besinler:

Deniz ürünleri

Kırmızı et

Tavuk eti

Karides

Sakatat

Yumurta

Süt

Peynir

Yoğurt

Maya

Soya Sütü gibi besinler B12 vitamini içeren besinler olarak sayılabilir.

 

Normal kiloda bir yetişkinin, beslenme programında her gün 1 ila 10 miligram B12 vitamini alması gerekir.

B12 vitamininin canlılık, iyi hafıza, iyi odaklanma gibi yapıcı etkileri vardır.

 

Yazar: yonetici